За фізичним розвитком дітей слідкує


Вятіорець Катерина Євгеніївна,

спеціаліст I категорії
стаж роботи 27 років
Пріоритетне питання:
«Фізичний розвиток дошкільників і активізація рухової діяльності засобами рухливої гри»

Організм дошкільника потребує активної рухової діяльності. Фізичне виховання здійснюють, використовуючи спеціально підібрані, методично правильно організовані, керовані педагогом рухи і складні види рухової діяльності — фізичні вправи. Вони відчутно впливають на дитину, розвиваючи її рухові уявлення, увагу, мислення, волю, емоції, спричиняючи позитивні зміни у роботі серцево-судинної, дихальної та інших систем організму, викликаючи почуття бадьорості, радості. Фізичні вправи як специфічний засіб фізичного виховання справляють ефект лише за комплексного використання з оздоровчими силами природи та гігієнічними факторами. 

 


Рухова діяльність дошкільників протягом дня 
Рухливі ігри, елементи спортивних ігор та вправ, фізкультурні свята і розваги; прогулянки-походи за межі дитячого садка, самостійна рухова діяльність дітей тощо. Система загартування в сім’ї

З метою формування досконалих фізичних якостей, стимулювання захисних сил організму в дитячому садку використовують різноманітні форми і технології фізичного виховання і розвитку дітей. Але не лише дитячий садок приймає участь в оздоровлені дітей, але і батьки дитини. Батьки завжди прагнуть зміцнити здоров’я дитини, використовуючи для цього різні способи. Але чи всі ці способи грамотно підібрані до дитини. Ми пропонуємо орієнтовну систему загартування, яка не важка для виконання і допоможе дитині бути здоровою.
1. Провітрювання кімнат. Звичайно здійснюється через 1,5-2 години холодної пори року протягом 15-20 хвилин. В теплу пору року діти перебувають в приміщені при відчинених кватирках, фрамугах. Протягове провітрювання  (за відсутності дитини в кімнаті) здійснюється двічі-тричі на день і триває від 10 до 13 хвилин. Супутній провітрюванню захід: вологе прибирання помешкання.
2. Прогулянка на свіжому повітрі. Оптимально тричі на день (але не менше двох – до та після денного сну). Влітку та навесні корисно до 5 хвилин прогуляти дітей під мокрими після дощу деревами, взимку – під засніженими. Супутні заходи: ігри, праця у природі, самостійна ігрова діяльність, рухливі ігри. 
3. Денний сон. При відчинених вікнах, фрамугах (по змозі – у спальних мішках на відкритих, не опалюваних взимку верандах) – за режимом відповідно віковій категорії.
4. Миття рук, умивання, промивання носа водою – 5-7 хвилин у режимі дня.
5. Промивання носа, полоскання горла відварами лікарських трав – для дітей від 4 до 7 років. Тривалість 1 хвилина, періодичність – залежно від вказівок медпрацівника. Супутній захід: точковий масаж обличчя.
6. Ходьба босоніж по землі, вологому піску, траві, калюжах (улітку), снігу (узимку за умови відповідної підготовки дитини). Цілорічно у приміщенні ходьба по вологих килимках, просочених розчином морської солі, йоду, відварами лікарських рослин. Залежно від різновиду, температури повітря, місця проведення тощо процедура триває від 1 до 10 хвилин. Супутній захід: вправи для профілактики плоскостопості, ходьба по килимках з каштанами, горохом, гумових килимках.
7. Повітряні ванни. Приймаються під час ранкової гімнастики, після денного сну, під час активних ігор вдома. Температура повітря від +21 до + 15 градусів. Тривалість 2-10 хвилин узимку і до 30 хвилин улітку. Коли дуже тепло, дошкільнята можуть бавитися весь день у самих трусиках та легеньких маєчках. Супутні заходи: легкий самомасаж – погладжування кистей рук, помацування шкіри на руках, грудях, животі, розтирання тіла коловими рухами. 
8. Обливання ніг. Прийнятне для дітей віком від двох років. Рекомендується взимку після денного сну, а теплої пори року – перед денним сном. Тривалість від 20 до 40 секунд (з поступовим наростанням). Температура води від  +20 до + 18 градусів. Для загартованих дітей можливе зниження температури. При обливанні ніг водою контрастних температур початкова температура + 36 градусів, кінцева + 25 градусів. Супутні заходи: потупування ногами, згинання і розгинання пальців.
9. Вологе обтирання тіла. Рукавичкою або рушничком (тканину краще просочити відваром м’яти, ромашки, чебрецю, любистку). Для дітей від трьох років і більше. Проводиться щодня після гімнастики або денного сну. Тривалість від 50 секунд до 1 хвилини. Температура води  від + 34 до + 23 градусів (з поступовим пониженням).  Супутні заходи: різноманітні рухи руками, повороти, нахили тулуба. 
10. Обливання тіла (по можливості – душ – від 2 років). Бажано щодня після ранкової гімнастики, або денного сну. Тривалість 15-35 секунд. Температура + 35 градусів. Залежно від віку дитини і ступеня загартованості організму можливе зниження температури до + 1 градуса. 11) Купання у відкритих водоймах. Для дітей від 3 років улітку. Купатися можна щодня з 10-ї ранку до опівдня і з 15-ї до 17-ї години. Тривалість водної процедури 3 – 10 хвилин (залежно від віку дітей). Температура води не нижча + 22 градусів, повітря до + 26 градусів. Супутній захід: рухи для навчання плавання, рухливі ігри у воді.12) Сонячні ванни. Приймати бажано від 3 років під час прогулянки, на пляжі. Тривалість нарощується  від 3-4 хвилин до 15 хвилин. 
Супутні заходи: рухливі ігри, ігри з піском та водою. 
Ігрова діяльність в день здоров’я

Щомісяця у кожній віковій групі організовують День здоров’я.
 Його мета - охопити усіх дітей групи різними формами фізичного виховання протягом дня, активізувати оздоровчу роботу на свіжому повітрі. Зміст роботи визначається можливостями вихователя та бажанням дітей. 
Гра є потребою кожної здорової дитини, вона дарує малюкам радість і втіху, розвиває здатність усвідомлювати свої дії та вчинки. Саме рухлива гра має багато переваг для всебічного розвитку дитини. 
Які ж особливості вбачає педагог? 
Емоційна насиченість надає рухливим іграм привабливості, мобілізує зусилля дитини, дарує їй радість і задоволення. Емоційне піднесення зростає завдяки наявності в іграх елементів несподіванки, адже коробка телевізора перетворюється на справжню фортецю, звичайна картонка – на дивовижну калюжу, одноразовий стаканчик враз стає котиком або сачком, яким можна упіймати метелика, зірочку, сніжинку, кульку, а яєчко «кіндер-сюрпризу» перетворюється на золоту рибку. 
Характер рухливої діяльності у багатьох іграх забезпечує роботу великих м’язів. Спробуйте пройти або пробігти в «черевичках – скороходах», виготовлених із пінопласту. Нанизати неслухняні ковпачки, пройти по лабіринту із пластмасових пляшок, по балансувати на довгому картонному рулоні. 
Можливість проявів особистої ініціативи дітей. Одні використовують коробку від телевізора як схованку, інші як комп’ютер, а решта випробують себе як спортивного коментатора або артиста... Адже рухлива гра несе й навчальне навантаження. 
Різноманітність рухів. Збивати «математичні городки» можна сидячі, лежачі, стоячі на колінах, навпочіпки. З різної відстані, при цьому вивчаючи порядкову і зворотну лічбу, бо кожна біта має свою цифру. 
Наявність передумов для розвитку низки психологічних якостей – колективізму, дисциплінованості, сміливості, винахідливості – сприяє моральному становленню дитячої особистості. Такі рухливі ігри. Стимулюють розумовий розвиток дитини, регулюють й поглиблюють уявлення дітей про довкілля, розвивають увагу, пам’ять 
Вранці - гра середньої рухливості (під час прийому дітей),ранкова гімнастика, заняття з фізичної культури. 

Під час прогулянок - рухливі ігри та вправи спортивного характеру. У цей день забезпечується максимальне перебування дітей на свіжому повітрі 
 (інші заняття, крім фізкультурного, в цей час не проводяться).
Під час прогулянки - різноманітні змагання, ігри та вправи спортивного характеру, естафети ( старші групи), розваги-атракціони, виконання фізичних вправ з основних рухів (біг, стрибки, метання, лазіння, вправи на рівновагу та орієнтування в просторі).
У весняно-літній період можливості для більш насиченого проведення Днів здоров’я значно збільшуються. Діти можуть брати участь у різноманітних іграх, змагатись у виконанні фізичних вправ (хто далі кине м’яч, стрибне в довжину та ін.), катанні на велосипеді, самокаті тощо. 
Бажано ширше використовувати веселі атракціони, ігри-естафети, розваги. Так, молодшим дошкільникам пропонують влучити м’ячем в обруч (кошик), прокотити м’яч, збити булаву. Старші діти змагаються у веденні м’яча поштовхом руки або ногою між булавами (кубиками), поставленими на землю на відстані 1.5м, бігу на швидкість парами (тримаючись за руки), трійками. 
Настрій дітей, їх рухова активність будуть тим вищими, чим ретельніше буде підготовка вихователя , чим продуманішими будуть фізкультурні заходи, ігри, змагання кожного Дня здоров’я. 
Значне місце у системі фізичного виховання займає самостійна рухова діяльність дітей. Вона великою мірою залежить від створення необхідних умов для реалізації біологічних потреб дитини у русі (обладнання майданчика різноманітним фізкультурним інвентарем)
 Таким чином, система фізичного виховання дітей 3-6 років передбачає широке застосування усіх засобів фізичної культури у різних організаційних формах, які забезпечують оптимальну рухову активність малят. За тривалістю вона складає не менш як 2-2.5 години на добу для кожної дитини. 
Значна роль у фізичному вихованні дошкільнят належить сім’ї.
Програмою передбачені домашні завдання з фізичної культури. Зокрема, обов’язкове виконання основних рухів та вправ спортивного характеру.
А яке задоволення діти відчувають, коли самі або разом з батьками виготовляють атрибути до гри. Жолуді стають ручними масаж ерами, а пластмасові кришки - масажерами для ніг, хорошим засобом розвитку дрібної моторики, концентрація уваги та окоміру стали металеві кришечки в грі «Неслухняні ковпачки». Така своєрідність психологічна підготовка до гри є водночас чудовою можливістю для розвитку творчих здібностей. 
Важлива умова для розвитку творчих здібностей у рухливих іграх є варіативність, їхній зміст та форми організації. Сьогодні звичайна пластмасова пляшка стає кільцекидом, завтра –лабіринтом, а післязавтра стане ракетою. На якій можна повернутися додому після космічної подорожі.